Вівторок, 20.11.2018, 22:41

Дошкілля та початкова школа

Меню сайту
Категорії розділу

Каталог статей

Головна » Статті » Мої статті

БІБЛІОТЕЧНИЙ ОСЕРЕДОК В ГРУПІ РАННЬОГО ВІКУ

Облаштування та змістове наповнення бібліотечного осередку в групі раннього віку

        Бібліотечний осередок – обов'язковий елемент предметно-ігрового середовища групової кімнати для дітей раннього віку. Мета осередку – дати можливість дитині поспілкуватися з книгою. Від того, яка книга потрапить першою в руки дитини теж залежить, чи стане вона читачем. Для малюків вона повинна бути особливою: яскравою, гарно ілюстрованою, захоплюючою, виданою на якісному білому папері, ще й легкою і такою, що викликає приємні тактильні відчуття.

      Першою книгою в житті малюка може бути книжка-подушка. Листки цієї книги виготовлені з тонкого пара лону обшиті яскравою тканиною з ілюстраціями і текстом, зав’язками об’єднані в єдиний блок. Її можна виготовити з однотонної тканини самостійно. З тканини іншого кольору виконати аплікації або нескладні вишивки на теми дитячих пісеньок, іграшок, вставити паралон, окантувати листки ситцем іншого кольору, з’єднати зав’язками, щоб книга без потреби не розкривалася. В бібліотечці малюків повинні бути книжечки «восьмушки» і «четвертушки» (1/8 і ¼ стандартного листка). Їх легко тримати в руках, зручно розглядати самій дитині. Але важливо, щоб тексти були високохудожніми, ілюстрації – яскравими, а зображення в книзі – великі і такі, що легко впізнаються. Корисними для дітей раннього віку є книги-елермани, виготовлені з картону, книги-вирубки (їх палітурка і листки вирубані по контуру якогось предмета чи героя, про якого розповідається в книзі), книги-панорами (зміст книги «оживляється» за допомогою проведених в дію фігурок і декорацій), а також книги-іграшки з вмонтованими в листки книги фігурками тваринок, іграшок, книжкових персонажів, з руховими частинами (очима звірів, клювками птахів і т.д.) Вихователі можуть підібрати окремі картинки з потішками, примовками, віршами, вкласти в файли і зробити книгу, яку малюки будуть із задоволенням «читати». Важливо, щоб в бібліотечному осередку було кілька екземплярів однієї і тієї ж книги. Побачивши книгу в руках сусіда, малюк обов’язково до неї потягнеться і може виникнути конфлікт за право володіти книгою. Маючи кілька екземплярів, вихователь матиме змогу запропонувати дитині таку ж і таким чином уникне небажаної ситуації.

      Тематика творів для читання дітям раннього віку: • дитяче життя, взаємовідносини з дорослими, старшими дітьми; • опис тварин, птахів, звірів; • ігри та іграшки; • стан природи, пори року; • короткі дитячі вірші, казки, пісеньки, потішки. Діти раннього віку віддають перевагу цупким картонним виданням, які вони можуть самі носити в руках, і тим, які їм читають перед сном. Їх насамперед цікавлять книжечки з малюнками чи фотознімками таких самих малят, які зайняті чимось знайомим: сплять, граються іграшками, їдять, а також про тваринок. Їм до вподоби книжки-іграшки з рухомими елементами в малюнках, із приємними на дотик матеріалами (хутро, тканина) та додатковими деталями (очі-гудзики, ниточки-вуса), використаними для створення окремих картинок-іграшок (котик, зайченя, ведмедик). Бажанішими для них є прості римовані й коротенькі прозові тексти, в тому числі казочки з добре передбачуваним елементарним сюжетом у кілька слів, що розміщені на кожній сторінці (тут домінує малюнок).

       Сучасні дослідження показують: систематична різнопланова робота з художнім словом сприяє формуванню основ грамотності вже з раннього віку. З’ясовано: коли дитині систематично читають пришвидшується ріст її мозку і формування мозкових структур. Раннє знайомство з друкованим текстом навчає розуміти й пояснювати ілюстрації до нього, стежити за сюжетом, розуміти зміст слів, словосполучень, висловлювань. Відчувши вже з перших років свого життя позитивні емоції, які викликає читання, діти починають асоціювати книжки з батьківською любов’ю, з увагою і підтримкою дорослого, що психологічно полегшує їм процес успішного проживання сьогодення і подальшого входження у більш доросле життя.

Категорія: Мої статті | Додав: AlexSHOP (12.12.2017)
Переглядів: 38 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: